Kaip parengti užduotį architektui?
Kuriant individualų gyvenamojo namo projektą, architekto darbas – suprojektuoti estetišką, kontekstualų ir funkcionalų būstą pagal jūsų poreikius. Net talentingiausias kūrėjas to negali padaryti be jūsų įsitraukimo. Jei iš savo pusės neskirsite pakankamai dėmesio užduočiai formuluoti ir neseksite projektavimo proceso, iškyla grėsmė, kad namas bus sukurtas ne jums, o bet kam, arba dar blogiau – žurnalui.
Dėl to mes labai vertiname, kai klientas skiria laiko kruopščiam užduoties formulavimui. Net jei atrodo, kad jūsų poreikiai “niekuo neypatingi”, taip niekada nebūna. Kiekviena šeima turi savitus įpročius, savą estetikos supratimą, kuriuos mums labai svarbu perprasti, kad galėtume sukurti jums tinkamiausią būstą, kas ir yra individualaus projektavimo esmė.
Užduotis architektui pagal susitarimą pateikiama žodžiu arba raštu. Apačioje pateikiame dalykus, kuriuos mums svarbu išsiaiškinti prieš pradedant projektavimo darbus.
Reikalinga informacija apie sklypą:
- Sklypo ir konteksto vertybės, t.y. kas jums patinka, ką norėtumėte matyti pro langus.
- Programa kiemui. Ar kieme ateityje numatoma statyti daugiau pastatų? Ar norėsite turėti terasą, lauko židinį, sporto žaidimo aikštelę, sodą, daržą, šiltnamį, pavėsinę? Renkant pastato poziciją, svarbu iškart numatyti bendrą sklypo viziją.
- Klimato sklype ypatumai, jei jums jau teko ten praleisti laiko: kaip sukasi saulė, iš kur dažniausiai pučia vėjas ir pan.
Reikalinga informacija apie namą:
- Preliminarus pastato plotas.
- Kas gyvens būste? Aprašykite šeimos sudėtį, nepamiršdami naminių gyvūnų.
- Kiek ir kokių patalpų reikia pastate?
- Kokių specifinių poreikių turite kambariams? Pvz., pageidaujate miegamojo su langu į rytus, didelio vonios kambario su komoda drabužiams ir pan. – pamąstykite, kas jums svarbu, kalbant apie kiekvieną patalpą. Galbūt visų norų išpildyti nepavyks, bet tai padės architektui susidėlioti akcentus ir priimti sprendimus projektavimo eigoje.
- Kas vyksta jūsų namuose? Pvz.: žiūrime filmus, dažnai ateina svečių, rengiame šventes visai giminei ir pan. Tai padeda įsivaizduoti scenarijus ir pagal tai numatyti prioritetus projektuojant erdves.
- Kaip ir kam namai tarnaus po 10 metų? Šį klausimą užduodame tam, kad pamąstytumėte, kaip keisis jūsų šeimos sudėtis laikui bėgant ir priimtumėte racionalius sprendimus ilgalaikėje perspektyvoje.
Praktiniai aspektai:
- Kokios komunikacijos yra atvestos sklype? Ar yra galimybė jungtis prie miesto tinklų, ar projektuositės savo vandens gręžinį, valymo įrenginius?
- Kokių konstrukcijų namo norėsite? Medinio karkasinio, medinio skydinio, mūrinio? O gal ekologiško namo iš šiaudų skydų arba kanapių betono? Nieko tokio, jei nesate apsisprendę – galima tai padaryti konsultuojantis su architektu ir kitais specialistais.
- Kokia šildymo sistema bus name? Puiku, jei žinote, o jei ne, mes parekomenduosime specialistus, kurie padės rasti sprendimą jūsų atvejui.
- Biudžetas. Nors architektas negali pilnai atsakyti, kad projektas sutilptų į nusimatytą biudžetą, tačiau žinojimas, ar projektas ekonominis, vidutinės klasės ar prabangus būtinas sprendimų priėmimui projektavimo eigoje.
Taigi svarbu įdėti energijos ir su visais šeimos nariais aptarti užduotį architektui. Kuo geriau žinosite, ko norite, tuo greičiau ir sklandžiau vyks projektavimas. Jeigu iki šiol nestatėte jokio namo, semkitės įkvėpimo iš nuomojamų būstų, lankykitės svečiuose pas draugus ir tyrinėkite aplinką. Vartykite Pinterest’ą ir išsisaugokite patikusius projektus – jie pagelbės architektui suprasti, kokią nuotaiką norite kurti savo namuose. Tai yra labai smagi proceso dalis, mėgaukitės!