Skip to main content

Ieškantys namo projekto pastebi, jog rinkoje gyvenamojo namo su priklausiniais projektavimo kaina pas skirtingus specialistus gali skirtis keletą kartų. Todėl šiame įraše pasikalbėkime, kas slepiasi po žema projektavimo kaina?

  1. Projektavimo apimtis

Esame girdėję situacijų, kai klientai ne iki galo įsigilina į projekte pateiktų paslaugų apimtį. Kartais indikatorius yra itin žema projektavimo kaina.

Vidutinė projektavimo trukmė, kai komandoje su jumis dirba 2-4 žmonės yra apie 6-9 mėnesiai. Dažniausiai siūlant mažiausią rinkos kainą išlošiama parduodant papildomas paslaugas, kurios nebuvo įtrauktos į pasiūlymą. Baigus projektą, galutinė kaina dažnu atveju gaunsi didesnė nei vidutinė rinkos, o rezultatas nebūtinai džiuginantis. 

Mūsų komerciniuose pasiūlymuose nurodoma ne tik mūsų rengiamų visų projekto etapų kaina, bet ir preliminarios būtinosios subrangos kainos. Tai padeda realistiškai įsivertinti visas projekto išlaidas ir jos neauga projektavimo eigoje.

  1. Nuolatinis individualus bendravimas su klientu

Gyvenamųjų pastatų projektavimas yra tiesiogiai susijęs su jame gyvensiančiais žmonėmis. Esame girdėję apie situacijas, kai klientas tik priima projektą, kurio užduotį davė architektui, tačiau pačioje projektavimo eigoje nedalyvavo. Todėl labai svarbu, kad klientas aktyviai dalyvautų projektavimo procese.

Ką tai reiškia?

Tai reiškia, jog architektas dirba galvodamas apie patį geriausia namo sprendimą atsižvelgdamas į kliento išsakytus poreikius, gyvenimo būdą, o klientas yra kas savaitę – dvi informuojamas apie projekto eigą, jam nuolat pateikiami variantų pasirinkimai, jis nuo pradžių yra savo namo šeimininku ir bendraautoriumi.

  1. Projektų vadovo nešama atsakomybė

Kiekviename projekte labai svarbu įsivertinti visas teisines  bei technologines galimybes ir užtikrinti, kad projektas atitiks visus teisės aktus. Projekto vadovas atsakingai analizuoja tokius dalykus kaip sklypo lokacija bei orientacija,kontekstas, apsaugos zonos, teisės aktai, užstatymo tipai vietovėje, techniniai pastato sprendimai ir prisiima visą atsakomybę už pastato stabilumą, ilgaamžiškumą, atitikimą reglamentams.

Statinys, kurį kuriate kartu su architektu stovės ne vieną dešimtį metų. Todėl kurkime atsakingą, kontekstualią ir ilgaamžę architektūrą.

4. Kompetencija ir patirtis

Jaunas ir nepatyręs architektas, arba architektas neatsakingai žiūrintis į savo darbą ir nešamas atsakomybes dažnai gali pasiūlyti žemesnę projektavimo kainą. Kai kuriais atvejais taupydami žmonės duoda projektuoti studentams, o jų surastas projektų vadovas “tik deda parašą”.

Tokiu atveju išlieka rizika, kad projekte nebus įvertinta daugybė dalykų, nesudėti saugikliai, ir projektas strigs derinimo eigoje arba iškils sunkumų atėjus laikui statyti, arba, dar blogiau, gailėsitės dėl sprendinių jau pastatę pastatą.

Profesionalus architekto darbas nulemia, kokį pavidalą  įgis jūsų į projektą investuojami pinigai.

Todėl rekomenduojame rinktis kompetetingus architektus bei projektų vadovus, kurie užtikrina ne tik architektūros, bet ir kitų pastatui būtinų inžinerinių dalių darnią visumą ir optimalų funkcionavimą.


5. Jeigu ieškote architekto, kuris “tik nubraižytų, nes aš jau viską sugalvojau…”

…nenustebkite jei pasiūlysime susimokėti dvigubai, nes tokiu atveju projektų vadovas turės prisiimti atsakomybę už  ne savo sprendinius, kurių adekvatumo esamai situacijai negali patikrinti ir pagrįsti.

Įsivaizduokite situaciją: nueinate pas chirurgą ir sakote: “man skauda pilvą, jūs tik išpjaukite apendicitą.” Ši situacija atspindi ir darbo su architektu esmę. Architektas apgalvoja visus galimus, norimus, tinkančius, finansiškai ir techniškai įgyvendinamus sprendimus. Jis yra filtras tam, kad užduotis ir projektas būtų atliktas kokybiškai ir pritaikytas jūsų unikaliai situacijai.

Užsakovas, pradėdamas projektuotis namą, nežino visų galimų scenarijų. Jų nežino net ir architektas. Tam, kad sužinotume, reikalingas procesas: sklypo analizė, tūrinių galimybių paieškos, kliento analizė (gyvenimo ir buities įpročiai). Tuomet visą tai perleidžiame per inžinerinį ir dizaino filtrą, ir galiausiai gauname gerą, patogų, protingą statinį.

Ar tikrai norėtumėt, kad chirurgas padarytų, ko prašote, nepatikrinęs ar jums tikrai apendicitas? 🙂