Skip to main content

D.U.K.

Atsakome į dažniausius klausimus apie projektų sudėtį, kainodarą bei projektavimo procesą. Mūsų tikslas – suteikti jums visą esminę informaciją, reikalingą sprendimams priimti.

Ar būtinas konstrukcijų projektas?

Konstrukcijų projektas nėra privalomas nesudėtingos kategorijos pastatams. Gyvenamiesiems namams, bet kuriuo atveju rekomenduojame įsigyti konstrukcijų projektą, nes jis yra būtinas priduodant pastatą.

Konstrukcijų projektas palengvina sąmatų skaičiavimo, medžiagų įsigijimo bei statybų procesus. Jame pateikti mazgai ir detalės užtikrina, kad pastatas bus tvirtas ir stabilus. Šio projekto galite nepirkti, jeigu turite patikimus rangovus, kurie yra kompetetingi patys suprojektuoti konstrukcinę schemą remdamiesi architektūriniu projektu.Ar būtini grunto tyrimai?

Grunto tyrimai yra privalomi, kai reikalingas statybos leidimas, ir neprivalomi, kai pakanka supaprastinto projekto. Tačiau visais atvejais rekomenduojame grunto tyrimus pasidaryti, kadangi jie dažnai padeda sutaupyti nemažą dalį pamatų kainos (t.y. paaiškėjus, kad laikantis sluoksnis yra aukštai, galima betonuoti mažesnio, nei standartinio gylio pamatus) arba padeda išvengti bėdų ateityje, jei paaiškėja, kad laikantis sluoksnis yra žemiau, nei standartiškai daromi pamatai.Ką reiškia subranga?

Tai  yra paslaugos, kurias teikia ne architektūros įmonė, o kiti atskiri specialistai. Tokios kaip: elektros, vandentiekio ir nuotekų, pastato konstrukcijų projektavimas, toponuotraukos rengimas, grunto tyrimai. 

Kokias išlaidas, be architekto paslaugų, turėčiau įsivertinti namo projektavimui?

 • Toponuotrauka (kaina priklauso nuo sklypo dydžio ir vietos, dažniausiai 180-450 eur, rengiama prieš pradedant projektuoti)
 • Konstrukcijų dalis (kaina skaičiuojama individualiai pagal pastato sudėtingumą, dažniausiai ne mažesnė kaip 2000 eur)
 • Elektros projektas (dažniausiai apie 300 eur)
 • Vandentiekio ir nuotekų projektas (dažniausiai apie 450 eur)
 • Kitos projekto dalys pagal poreikį ir situaciją (vandens gavybos, dujotiekio, šilumos gamybos ir tiekimo, elektroninių ryšių, etc.)
 • Mokestis už statybos leidimą (93 eur neypatingiems statiniams)
 • Infrastruktūros mokestis (skaičiuojamas individualiai)Ar galiu samdyti savo surastą subrangą?

Įprastai mes galime rekomenduoti savo patikrintus specialistus, tačiau šias paslaugas galite užsakyti ir pas savo pasiriktus specialistus. Mūsų projekto vadovas visais atvejais koordinuoja subrangą, prižiūri kad inžinerinės projekto dalys tinkamai įsikomponuotų į mūsų architektūrinius sprendinius.

Kaip vyksta projektavimo procesas?

Projektavimo procesą sudaro keletas etapų: priešprojektiniai pasiūlymai (PPP), projektiniai pasiūlymai (PP; rengiami kai reikalingas viešinimas, t.y. pastatams virš 300 kv.m. arba KPD teritorijoj, arba apsaugos zonoj), techninis darbo projektas (TDP; į jį įeina projektavimo sąlygų išėmimas, architektūros, sklypo plano dalys, aiškinamasis raštas, būtinosios subrangos koordinavimas, dokumentacijos parengimas SLD gavimui), interjero projektas (IP, rengiamas jei yra poreikis, atskiru susitarimu, paprastai po SLD gavimo). Plačiau apie visą procesą galite paskaityti mūsų bloge.Ar interjero sprendiniai įeina į architektūros projektą?

Architektūros projekte matysite mūsų rekomenduojamą baldų bei santechnikos išdėstymo planą. Detalesni interjero sprendiniai pateikiami interjero projekte, kuris užsakomas atskiru susitarimu.Kas įeina į techninį interjero projektą?

Į techninį interjero projektą įeina baldų išdėstymo planai, santechnikos prietaisų, grindų dangų, sienų ir lubų apdailos, šviestuvų tipų ir valdymo, el. lizdų planai bei aktualios sienų išklotinės (virtuvės, vonios ir pagal poreikį kitų patalpų). Atkreipiame dėmesį, kad grindų, sienų apdailos bei lubų brėžiniuose yra nurodomas apdailos kiekis ir tipas (pvz. parketlentės, plytelės, apdailinės dailylentės). Konkretūs gaminiai ir jų spalvos techniniame projekte nėra specifikuojami. Projekte pateikiamos gaminamų baldų schemos bei perkamų baldų (pvz sofų, stalų) rekomenduojami išmatavimai.

Ką gausiu užsisakęs individualų architektūros projektą?

PPP projektavimo etape gausite:

 • Vizitas sklype
 • Pastato(-ų) komponavimo sklype variantus
 • Pastato(-ų) vidaus išplanavimo variantus
 • Pastato(-ų) moodboard (nuotaiką, iliustruotą analogų principų)
 • Fasadų (langų, apdailos) variantus
 • Pasirinkto varianto planą su baldais
 • Pasirinkto varianto trimatį modelį .bimx formatu
 • Fasado medžiagų bei spalvų parinkimą

TDP projektavimo etape gausite:

 • Išsamią architektūros brėžinių bylą (aiškinamieji raštai, pastatų planai, fasadai, pjūviai, aktualūs mazgai ir detalės)
 • Sklypo planus
 • Subrangos koordinavimo paslaugą (konstrukcijų, vandentiekio, elektros ir kt. projektai Jūsų užsakomi pas atskirus specialistus, mūsų PV juos koordinuoja)
 • Bylos komplektavimą
 • Jūsų atstovavimą teikiant projektą derinimui

Turiu seną trobą, ar geriau ją rekonstruoti, ar statyti naują?

Tokius atvejus visada vertiname individualiai. Svarbu žinoti, jog tiek rekonstruojant, tiek naujai statant pastatą reikalinga tokia pati projektavimo darbų apimtis, o pačių darbų eiga rekonstravimo atveju dažnai sudėtingesnė, ilgiau trunkanti ir mažiau prognozuojama. Smarkiai nedidinant rekonstruojamo pastato, leidžiama žemesnė energetinė klasė.

Rekonstruoti pastatą rekomenduojame tada tada, kai jis kultūriškai arba/ir emociškai vertingas (pvz. sena giminės sodyba), kai jame esama geros būklės autentiškų detalių, kai neskubate ir esate pasiryžę skirti savo laiko darbų priežiūrai.Ar avansas yra grąžinamas?

Ne, avansas yra negrąžinamas. Avansas rezervuoja projektuotojų laiką jūsų projektui sutartyje nurodytam terminui, be to, atliekame tam tikrus parengiamuosius darbus, todėl jums persigalvojus ir atšaukus projektą, projektuotojai patirtų nuostolių.Kaip vyksta apmokėjimas už projektavimo paslaugas?

Projektavimo kaina išskaidoma pagal etapus. Kadangi projektavimo procesas ilgas, mokėjimai pasiskirsto per apytikriai metus laiko:

 • avansas (30 proc. visos sumos, mokamas pasirašius sutartį);
 • I mokėjimas po PPP etapo, ⅔ PPP dalies kainos;
 • II mokėjimas po PP etapo (kai reikalingas viešinimas), ⅔ PP dalies kainos;
 • III mokėjimas po TDP etapo (pateikus bylą derinimui), apie ⅔ TPP dalies kainos;
 • paskutinis mokėjimas po statybos leidimo gavimo (apie 250 eur).

Ar dirbate visoje Lietuvoje?

Taip, nors mūsų biuras įsikūręs Švenčionėliuose, dirbame visoje Lietuvoje. Tai nesudaro problemų atvykti  į objektus. Tais atvejais, kai nereikalingas statybos leidimas, galime dirbti ir už šalies ribų.

Kiek kainuoja gauti statybos leidimą?

Individualaus projektavimo atveju, architektūros TDP, bylos sukomplektavimas ir pateikimas derinimui “Šiltoje šiaurėje” kainuoja nuo 7000 eur + PVM. Subrangos paslaugos (t.y. vandentiekio, nuotekų, elektros projektai, energetiniai skaičiavimai ir kt. būtinos projekto dalys bei paslaugos) vidutiniškai gali kainuoti apie 4000 eur. Tipinio projekto įsigijimo atveju, TDP su pateikimu derinimui gali kainuoti apie 5000 eur + PVM, subrangos ir kitos būtinosios paslaugos – priklausomai nuo situacijos 500-2000 eur.

Parašę mums laišką su savo poreikiais bei prisegę savo turimo sklypo planą, registrų centro išrašą, visada gausite išsamų kainos pasiūlymą savo situacijai, kuriame taip pat atsispindės papildomos būtinosios subrangos paslaugos su kainų imtimis. 

Kokie dokumentai reikalingi statinio pridavimui?

Statinio projektas, atitinkantis pastatytą pastatą, kadastriniai matavimai, išpildomoji toponuotrauka (kai kuriais atvejais SP išpildomasis brėžinys), vandens gręžinio (jei toks yra) biologinis ir biocheminis tyrimas, statytojo užpildyta deklaracija apie užbaigtą statybą.

Ką daryti gavus statybos leidimą?

Vadovaujantis Statybos įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 12 punktu, statytojas (užsakovas) privalo statant naujus ar rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus, per Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinę sistemą „Infostatyba“ arba raštu Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai prie Aplinkos ministerijos pateikti informaciją apie numatomą statybos pradžią ir pasamdytą ar paskirtą rangovą, statinio projekto vykdymo priežiūros vadovą, statinio statybos vadovą, statinio statybos techninį prižiūrėtoją ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos pradžios, apie naujo rangovo, statinio projekto vykdymo priežiūros vadovo, statinio statybos vadovo ir statinio statybos techninio prižiūrėtojo pasamdymą ar paskyrimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jų pasamdymo ar paskyrimo dienos.

Ar turite parekomenduoti statytojus?

Esame sukaupę pakankamai projektavimo ir projektų vykdymo priežiūros patirties statant mūrinius, karkasinius, skydinius (taip pat ir šiaudų skydų), kanapių betono pastatus bei atsirinkę partnerius, kuriuos rekomenduojame savo klientams.

Tipinių projektų atveju, turime nuolatos atnaujinamas statybų sąmatas karkasiniam ir skydiniam statybos būdams. Šiomis savo partnerių paruoštomis sąmatomis su  aktualiomis rinkos kainomis dalijamės el. paštu.Ar architektas prižiūri statybas, gavus SLD?

Ne, statinio projektavimo sutartis paprastai užsibaigia sulig SLD išdavimu. Tam tikrais atvejais (jei yra nukrypimų nuo projekto arba jei reikia spręsti subtilius klausimus, kaip apdailų suvedimas, medžiagų spalvos, tipai ir pan.), teikiame projekto vykdymo priežiūros paslaugą.

Ar galiu duoti architekto telefono numerį savo statybininkams?

Architektas į statybos rangos etapą įsitraukia tik sudarius projekto vykdymo priežiūros sutartį. Todėl prieš kreipiantis į architektą telefonu, būtina tokią sutartį sudaryti.

Ar jūsų projektuotą karkasinį pastatą galima statyti iš blokelių?

Individualaus projektavimo atveju, dėl statybos būdo turėtumėte apsispręsti iki užbaigiant pastato priešprojektinius pasiūlymus, nes techninis darbo projektas yra rengiamas konkrečiam konstrukcijų tipui, kuris vėliau negalės būti keičiamas.

Tipinio karkasinio pastato architektūros, konstrukcijų, gaisrinės saugos ir kt. projekto dalių korekcijos mūro blokeliams gali būti parengtos už papildomą kainą.Kas įeina į techninį interjero projektą?

Į techninį interjero projektą įeina baldų išdėstymo planai, santechnikos prietaisų, grindų dangų, sienų ir lubų apdailos, šviestuvų tipų ir valdymo, el. lizdų planai bei aktualios sienų išklotinės (virtuvės, vonios ir pagal poreikį kitų patalpų).

Atkreipiame dėmesį, kad grindų, sienų apdailos bei lubų brėžiniuose yra nurodomas apdailos kiekis ir tipas (pvz. parketlentės, plytelės, apdailinės dailylentės). Konkretūs gaminiai ir jų spalvos techniniame projekte nėra specifikuojami. Projekte pateikiamos gaminamų baldų schemos bei perkamų baldų (pvz., sofų, stalų) rekomenduojami išmatavimai.

Kiek trunka interjero projektavimas?

Techninį interjero projektą parengiame per maždaug 3 mėnesius, parengti pilną interjero projektą trunkame apie 9-10 mėnesių.  Tik techninį interjero (ne pilną) projektą rengiame tuomet, kai klientas pas mus projektuojasi namus.Ar tik projektuojate, ar ir įrengiate?

Mūsų studija atlieka interjero projektavimo darbus, įrengimo darbus vykdo Jūsų pasirinktas rangovas. Esant poreikiui galime pasiūlyti specialistus su kuriais dirbame.Ar vykdote interjero įrengimo priežiūrą?

Tokią paslaugą už papildomą kainą teikiame tik savo suprojektuotuose objektuose, išskirtiniais atvejais, kai interjeras reikšmingas mūsų portfolio.

Ar galite rekomenduoti meistrus interjero įsirengimui?

Su klientais mes mielai pasidaliname savo praktikos metu sukauptais patikimų rangovų, meistrų, tiekėjų kontaktais ir rekomendacijomis.Kiek mums reikės įsitraukti į interjero projektavimo procesą?

Interjero projektavimo metu vyksta nuolatinis architekto ir užsakovo bendravimas. Susirašinėjimas el. laiškais vyksta praktiškai nepertraukiamai, o kas porą savaičių architektas kviečia užsakovus į maždaug valandos trukmės vaizdo pokalbius.

Intensyviausiai į procesą būsite įtraukiami pirmame ir paskutiniame interjero projektavimo trečdaliuose, tarpinė – t.y. techninė – dalis nereikalaus tokio glaudaus užsakovo  įsitraukimo, tačiau ir tuomet Jūsų bendravimas su architektu nenutrūks.

Interjero viziją turime, mums reikia tik pasitarti. Ar užsiimate konsultacijomis?

Deja, mūsų studija dirba tik su pilnais interjero projektais, konsultacijų neteikiame.

Ar galite pradžioje padaryti vizualizacijas?

Vizualizacijos – tai kompiuteriu sukurti realistiniai projekto vaizdai, kurie rengiami, jei klientui iš brėžinių per sunku įsivaizduoti, kaip projektas atrodys realybėje. Kadangi vizualizacijos rengiamos iš brėžinių, natūralu, kad tai – galutinė, o ne pradinė užduotis

Nusipirkau butą su daline apdaila, reikalingas tik baldų parinkimas. Kiek kainuos?

Mūsų studija dirba tik su pilnais interjero projektais, tokio tipo paslaugų neteikiame.
Kiek kainuoja kvadratinis metras interjero projekto?

Interjero projekto kvadratinio metro kaina varijuoja priklausomai nuo buto/namo dydžio, tad kiekvienu atveju yra skaičiuojama individualiai. Bendroji tendencija – didėjant plotui, kvadratinio metro kaina mažėja, tad interjero projektas 100 kv. m butui kainuos ne perpus, o apie 30 proc. daugiau nei 50 kv. m butui.Baldus norime rinktis patys, ar galite pakonsultuoti dėl interjero?

Mūsų studija dirba tik su pilnais interjero projektais, atskirų konsultacijų neteikiame. Kalbant apie baldų pasirinkimą interjero projektavimo metu, architektas Jums pasiūlys ne vieną baldų pasirinkimo variantą.Kaip vyksta apmokėjimas už interjero projektavimo paslaugas?

Projektavimo kaina išskaidoma pagal etapus. Mokėjimai pasiskirsto per apytikriai 9-10 mėnesių:

 • avansas (30 proc. visos sumos, mokamas pasirašant sutartį);
 • Mokėjimas po I-ojo etapo, apie 23 proc. visos sumos;
 • Mokėjimas po II (techninio) etapo, apie 23 proc. visos sumos;
 • Mokėjimas po III etapo, apie 23 proc. visos sumos.Ar galiu statyti nesudėtingos kategorijos statinį be leidimo gyvenamosios paskirties sklype?

Nesudėtingas statinys, kaip pagalbinio ūkio pastatas, iki 80 kv. m, gali būti statomas be statybos leidimo, jei Jūsų sklype jau yra gyvenamasis namas, o sklypas – ne miesto teritorijoje.

Mieste, kultūros paveldo ar saugomoje teritorijoje (regioniniame ar nacionaliniame parke, draustinyje), Kuršių Nerijoje ir tam tikrais kitais atvejais statybos leidimas yra privalomas net ir nesudėtingiems pastatams iki 80 kv. m (yra išlygų nesudėtingiems pastatams pastatams iki 50 kv. m). Gyvenamosios paskirties pastatams, net ir nesudėtingiems, būtinas SLD.

Ar galima statyti ūkinį pastatą gyvenamosios paskirties sklype?

Taip, jei sklype jau yra (suprojektuotas arba pastatytas) gyvenamasis namas. Ūkinis pastatas be gyvenamojo namo projektuojamas ir statomas būti negali.Ar galiu statyti antrą gyvenamąjį namą gyvenamosios paskirties sklype?

Ne, gyvenamosios paskirties sklype gali stovėti tik vienas gyvenamasis namas. Jūs galite turėti svečių namą, kaip pagalbinio ūkio paskirties (ne gyvenamąjį) pastatą.Kokio dydžio namą galiu projektuotis savo gyvenamosios paskirties sklype?

Tai priklauso nuo Jūsų sklypui taikomų savivaldybės bendrojo plano sprendinių, sklypo užstatymo tankio ir intensyvumo. Tikslų atsakymą pateikiame įvertinę sklypo nuosavybės dokumentus.

Turiu žemės ūkio paskirties sklypą be pastatų. Ką galiu jame statytis?

Jei esate ūkininkas ir turite iki 2023 07 01 parengtą kaimo plėtros žemėtvarkinį projektą ūkininko sodybos vietai parinkti, sklype galima projektuoti ūkininko sodybą su gyvenamuoju namu ir bent vienu pagalbinio ūkio pastatu. Jei žemėtvarkinis projektas parengtas vėliau nei 2023 07 01, norėdami projektuoti namą ir ūkinius pastatus bei gauti SLD privalėsite įrodyti, jog bent 3 metus gaunate pajamų iš žemės ūkio veiklos. Nesant ūkininku ir nedeklaruojant pajamų iš žemės ūkio veiklos, statyba šios paskirties sklype yra negalima.Turiu žemės ūkio paskirties sklypą su senos sodybos pastatais. Ką galiu jame daryti?

Galite atlikti pastatų rekonstrukcijas, neplečiant sodybos teritorijos leidžiama ir naujų pastatų statyba.Ar galima statyti pagalbinį ūkio pastatą žemės ūkio paskirties sklype?

Jei savivaldybės bendrajame plane nustatyta, kad pagalbinio ūkio pastatus galima statyti tik pagal kaimo plėtros žemėtvarkos projektus, tokį projektą būtina parengti.

Jei tokio reikalavimo bendrajame plane nėra, o sklypas nėra mieste, kultūros paveldo ar saugomoje teritorijoje, nesudėtingą pagalbinio ūkio paskirties pastatą galima statyti be SLD. Tikslų atsakymą kiekvienu atveju pateikiame įvertinę sklypo nuosavybės dokumentus.

Yra pamatai, ar galiu ant jų statyti namą?

Jei turite dokumentus, kuriais remiantis galėsime įvertinti pamatų konstrukciją ir jų būklę, bei projekto, pagal kurį buvo įrengti pamatai, autorių sutikimą dėl projekto A laidos rengimo, ant senų pamatų galėtų būti projektuojamas naujas pastatas.

Tačiau absoliučia dauguma atvejų tai neracionalu ir neekonomiška, todėl siūlome prie senų pamatų neprisirišti.

Turiu ūkininko pažymėjimą, ar galite suprojektuoti sodybą?

Jei turite ūkininko pažymėjimą ir iki 2023 07 01 parengtą kaimo plėtros žemėtvarkinį projektą ūkininko sodybos vietai parinkti, galime projektuoti sodybą.

Jei tokio projekto neturite arba jis parengtas vėliau nei 2023 07 01, ūkininko pažymėjimo nepakaks, norėdami gauti SLD, turėsite institucijoms įrodyti bent trejų metų pajamas iš žemės ūkio veiklos.
Turiu parengtą žemėtvarkinį projektą, ar galiu projektuotis namą?

Jei projektas patvirtintas iki 2023 07 01, galime projektuoti namą ir bent vieną ūkinį pastatą (imperatyvus reikalavimas).

Jei projektas parengtas vėliau nei 2023 07 01, kreipdamiesi dėl SLD namui ir bent vienam ūkiniam pastatui, turėsite institucijoms įrodyti bent trejų metų pajamas iš žemės ūkio veiklos. Kuo skiriasi A++ ir žemesnės klasės pastatų projektavimo procesas?

Kai klasė nereglamentuojama, jam nereikia energinio naudingumo vertinimo. Projektuojant klasę, bet kuriuo atveju reikalingas energinio naudingumo vertinimas

Ar galiu statytis 50 kv.m. ne A++ klasės gyvenamąjį namą?

Taip, pagal išimtį nurodytą STR:

„Šis statybos techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) taikomas projektuojant šildomų gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų (jų dalių) energinį naudingumą, atliekant pastatų energinio naudingumo sertifikavimą, skaičiuojant pastatų (jų dalių) šildymo sistemos šilumos šaltinio projektinę galią, išskyrus: <…> atskirai stovinčių pastatų, kurių bendras naudingasis vidaus patalpų plotas ne didesnis kaip 50 kvadratinių metrų;”Kiek kainuoja pasistatyti tipinio projekto namą?

Skirtingi rangovai gali pateikti statybos kainas besiskiriančias 1,5-2 kartus, tad galutinė statybos kaina priklausys nuo rangovo pasirinkimo ir įvairių jūsų priimamų sprendimų statybų eigoje. Kad galėtume jums bent apytikriai atsakyti į šį klausimą, esame užsakę daugelio tipinių projektų sąmatas iš keleto skirtingų klientų rekomenduotų rangovų. Norėdami gauti konkretaus pastato orientacinę sąmatą, parašykite mums užklausą el. paštu.

Ar galite šiek tiek pakeisti projektą?

Mūsų tipiniai projektai yra rengiami labai detaliai, prie jų dirba net keletas skirtingų specialistų: architektas, konstruktorius, interjero projektuotojas. Todėl bet koks pakeitimas projekte mums reiškia dideles laiko sąnaudas ir išaugančią klaidų tikimybę. Dėl to tipinių projektų nekeičiame.

Jeigu norimas pakeitimas tikrai nedidelis (pvz. pertvarų plano koregavimas), paliekame laisvę jums įsigijus projektą improvizuoti patiems savo atsakomybe statybų metu. Jeigu norima didesnio pakeitimo (pvz. papildomas kambarys), rekomenduojame pas mus užsisakyti individualų projektą, kurį galime parengti remdamiesi jums patinkančio namo estetika.

Kas įeina į techninį interjero projektą?

Į techninį interjero projektą įeina baldų išdėstymo planai, santechnikos prietaisų, grindų dangų, sienų ir lubų apdailos, šviestuvų tipų ir valdymo, el. lizdų planai bei aktualios sienų išklotinės (virtuvės, vonios ir pagal poreikį kitų patalpų). Atkreipiame dėmesį, kad grindų, sienų apdailos bei lubų brėžiniuose yra nurodomas apdailos kiekis ir tipas (pvz. parketlentės, plytelės, apdailinės dailylentės). Konkretūs gaminiai ir jų spalvos techniniame projekte nėra specifikuojami. Projekte pateikiamos gaminamų baldų schemos bei perkamų baldų (pvz sofų, stalų) rekomenduojami išmatavimai.