Skip to main content

Nuo ko pradėti namo projektą?

Nieko keisto, kad pirmąsyk kreipiantis į architektą kyla klausimų. Viena dažniausių frazių, kurią išgirstame telefonu, yra „nežinau nuo ko pradėti“. Šis tekstas skirtas padėti susigaudyti, jei jus domina individualus projektas ir su projektuotojais tenka dirbti pirmą kartą.

Pirmiausia reikia suformuluoti poreikius. Projektavimo kaina įprastai priklauso nuo pastatų skaičiaus, ploto, paskirties ir sklypo situacijos (pavyzdžiui, parkų teritorijose projektavimas sudėtingesnis ir dėl to brangesnis). Tad pirmąsyk kreipiantis į architektą, reikėtų būti įsivardinus, kokių darbų reikės: kiek pastatų, kokios paskirties, bent apytikrį jų plotą, ar tai bus nauja statyba, ar rekonstrukcija ir pan. Taip pat įsivertinkite, ar projektas nusimato ekonominis, vidutinis ar prabangus.

Architektai dažniausiai yra užimti žmonės, savo veikloje derinantys ir vadybą, ir kūrybą, dėl to mums patogiausias būdas bendrauti – elektroniniais laiškais. Geriausia, kai drauge su poreikių aprašymu iškart atsiunčiama visa informacija, reikalinga pasiūlymui parengti:

  • Nekilnojamo turto registro išrašai (sklypo ir pastatų, jei esama) – juose iškart matome sklypo adresą, dydį, nuosavybės teises, apsaugos zonas ir kt., ir galime įsivertinti visus jūsų sklype galiojančius projektavimo apribojimus.
  • Sklypo bei pastatų (jei yra) kadastro bylos, t.y. žemės sklypo plano brėžinys ir kt.
  • Patinkantys pavyzdžiai. Prisekite keletą nuotraukų arba nuorodą į savo Pinterest lentą, kad galėtume suprasti, ar jūsų norai atitinka mūsų stilių ir sklypo galimybes.
  • Sklypo nuotraukos. Nebūtinos, bet mums padeda geriau įsivaizduoti kontekstą ir gretimybes.

Gavę šią informaciją, savaitės laikotarpyje laišku pateikiame jums projektavimo kainą bei terminus. Jei mūsų sąlygos pasirodo tinkamos, planuojamės gyvą arba video pokalbį, kurio metu geriau susipažįstame ir pajaučiame vieni kitus prieš pasirašydami sutartį. Šio pokalbio metu taip pat papasakojame plačiau, kaip vyksta projektavimo procesas, pristatome jums darbų eigos grafiką.

Su pasirinktu projektuotoju, kaip juokajame, teks „susiženyti“ gana ilgam laikui – metams ar net keliems, jei norėsite būti palydėti ir interjero etape. Kad namų kūrybos procesas būtų sklandus ir paliktų gerus prisiminimus, svarbu atrasti žmogų, su kuriuo natūraliai lengva bendrauti. Taip pat, nors sakoma, kad geras architektas sugeba suprojektuoti bet kokio stiliaus pastatą, lengviausia ir maloniausia dirbti, kai kliento estetikos suvokimas artimas projektuotojui.

Rekomenduojame nesirinkti vieno iš vieno. Išsiuntę laiškus keletui įmonių, ne tik gausite skirtingus kainos pasiūlymus, bet ir pamatysite bendravimo greitį ir kultūrą, kas padės priimti sprendimą. Tai pats pirmasis ir ko gero svarbiausias sprendimas ilgoje sprendimų virtinėje, kuri laukia leidžiantis į namų projektavimo procesą. Sėkmės!