Skip to main content

Socialiniuose tinkluose pasidalinę, kad po ilgų ieškojimų ir skaičiavimų gavome statybos leidimą A++ klasės kanapių betono gyvenamajam namui, sulaukėme daug dėmesio bei klausimų. Šiame įraše pasistengsime pateikti jums rūpimus atsakymus.

Kuo išsiskiria „kanapiniai“ namai?

Kanapių biokompozitas, dar žinomas kaip kanapių betonas, angl. „hempcrete“, yra ekologiškas statybinis mišinys, išgaunamas sumaišius kanapių spalius su kalkėmis. Kanapių spaliai yra vietinė, greitai atsinaujinanti ir dėl to gamtos išteklius tausojanti statybinė medžiaga.

Kanapių betono namai vertinami kaip tvarūs, dėl termomasės ir „kvėpuojančių“ sienų kuriantys puikų vidaus mikroklimatą bei palaikantys itin malonų oro drėgmės balansą pastatų viduje. Kanapių betonas turi gerą atsparumą ugniai, yra netoksiškas ir natūraliai atsparus pelėsiui bei vabzdžiams. „Kanapiniai“ namai labai vertinami žmonių, turinčių įvairių alergijų, kvėpavimo sutrikimų, auginančių alergiškus vaikus.

Ar rekomenduojate statytis kanapinį namą?

„Šilta šiaurė“ visada už ekologiškus sprendimus gyvenamojoje aplinkoje, tad tikrai taip! Ir vis tik, kadangi kanapių biokompozitas Lietuvoje dar nėra plačiai paplitęs, renkantis tokią statybinę medžiagą svarbu apsišarvuoti kantrybe ir turėti pakankamai motyvacijos – nusprendus būti pionieriumi ekologiškos statybos srityje, greičiausiai statybos pareikalaus kiek daugiau energijos nei pasirinkus įprastesnį statybos būdą.

Ar sunku suprojektuoti „kanapinį“ namą ir kiek tai užtrunka?

„Kanapinis“ namas savo esme yra medinis karkasinis namas, kuriame kanapių biokompozitas naudojamas kaip užpildas vietoje įprastos šiltinimo medžiagos. Jo architektūros ir laikančių konstrukcijų projektavimas identiškas mediniam karkasiniam namui. Biokompozito sienų mazgus esame išsprendę, dėl to namo projektavimas netrunka ilgiau nei įprasto.

Individualaus gyvenamojo namo projektavimas iki pilnos medžiagos paruošimo statybos leidimo gavimui „Šiltoje šiaurėje“ trunka 7 – 9 mėnesius.

Kokie didžiausi iššūkiai statant kanapių biokompozito namą Lietuvoje?

Gauti statybos leidimą. Projekte nurodytas kanapių betono mišinys turi būti sertifikuotas, kad būtų galima apskaičiuoti pastato energetinę klasę. Tokio mišinio gamintojus radome kaimyninėje Latvijoje. Bandant suderinti statymą iš „ūkio būdu“ pačių pasigaminto ar kito nesertifikuoto mišinio, greičiausiai nepavyks.

Įsigyti sertifikuotą gaminį. Kanapių biokompozito pasiūla Lietuvoje egzistuoja, ir mišiniai gali būti puikiai tinkami įvairiems pagalbiniams pastatams. Tačiau kad būtų užtikrinta, jog gyvenamasis namas jį įgyvendinus ir atliekant temperatūrinius matavimus atitiks A++ klasę, reikalingas sertifikuotas gaminys.

Rasti kvalifikuotus statytojus, kurie apsiimtų namo įgyvendinimu nuo pradžios iki galo. Tiesa, kad Lietuvoje randasi vis daugiau „kanapinių“ namų entuziastų, tačiau daugelis jų fokusuojasi tik į kanapių biokompozito technologiją ir gali būti iššūkis atrasti kompaniją, kuri apsiimtų įrengti ne tik biokompozito sienas, bet ir visas kitas namo dalis. Dvejuose mūsų projektuotuose kanapių betono namuose patys šeimininkai buvo stipriai įsitraukę į statybų procesą arba turėjo reikalų su keletu atskirų rangovų.

Ar „kanapiniai“ namai pakankamai stiprūs?

Kanapių betono namuose sienų viduje būna paslėptas viengubas arba dvigubas medinis karkasas, kuris laiko visą krūvį. Projektuojant pastatus, konstruktoriai atlieka skaičiavimus ir namo tvirtumas užtikrinamas taip, kaip ir įprastuose mediniuose pastatuose.

Kartais mėgėjiškai statant vieno aukšto pagalbinės paskirties statinius, kanapių betonas naudojamas kaip laikanti konstrukcija, nes yra gana kietas ir tvirtas. Žinoma atvejų, kai tokie pastatai stovi labai ilgai. Tačiau projektuodami profesionaliai, visuomet sienoms numatome laikantį karkasą.

Kokio storio yra A++ kanapių biokompozito sienos?

Projekte numatomas sienų storis priklauso nuo konkretaus specifikuojamo mišinio savybių. Svarbu įvertinti, kad biokompozito šiluminės savybės keičiasi besikeičiant drėgmės santykiui sienoje (t.y. esant didesniam įmirkiui, šiluminė varža prastėja).

Atlikę skaičiavimus, A++ projekte specifikavome Latvijoje parduodamą mišinį ir numatėme 50 cm storio kanapių biokompozito sluoksnį. Įvertinus apdailos sluoksnius (dailylentes išorėje ir tinką viduje), sienos storis susidaro apie 60 cm.

„Kanapinės“ sienos labai gražios, ar galima jų nedengti?

Tiesa, kad kanapių biokompozitas atrodo labai estetiškai. Deja, jį būtina apsaugoti nuo klimato poveikio. Nedengti galima tik tuo atveju, jei sienos visiškai apsaugomos nuo sudrėkimo kitais būdais, pavyzdžiui jei „kanapinis” namas projektuojamas kito pastato viduje (pavyzdys: kanapių biokompozito tūris įrengtas daržinėje Inkūnuose – InnKunai). Iš vidaus sienų dengti tinku nėra būtina. Nedengiant reikia susitaikyti, kad sienose gali atsirasti įtrūkimų.