Senamiesčio pastatai žavi savo erdvėmis, puošnumu ir unikalumu. Daugiausia išlikusių istorinių pastatų Lietuvoje – XIX amžiaus. Jie buvo pastatyti labai kokybiškai, dažnu atveju plytos buvo liejamos pagal konkretų užsakymą. Pastatų sienos tvirtos, pasižyminčios geromis termoizoliacinėmis savybėmis.
Jei esate vienas iš istorinių pastatų entuziastų ir tokį įsigijote, štai ką reikėtų žinoti prieš pradedant projektavimo ir remonto darbus:
1. Pasitikrinkite, ar pastatas nėra įtrauktas į KPD (Kultūros paveldo departamento) registrą. Jei taip, su KPD išsiaiškinkite, kokios pastato savybės yra saugomos, ir pagal tai planuokite darbus.
2. Net jei pastatas nėra įtrauktas į registrą, tačiau akivaizdžiai yra senas ir vertingas, svarbu pagarbiai žiūrėti į pastato architektūrinę išraišką ir neskubėti visko ardyti.
Net jei pastatas nėra įtrauktas į registrą, tačiau akivaizdžiai yra senas ir vertingas, svarbu pagarbiai žiūrėti į pastato architektūrinę išraišką ir neskubėti visko ardyti.
3. Jei butas yra viršutiniuose aukštuose, atkreipkite dėmesį, ar nėra supuvusių balkių, nes tokiu atveju reikia juos pakeisti. Seni pastatai dažnai turi šią varvančių stogų sukeltą bėdą.
4. Kadangi senų pastatų perdangos dažniausiai yra medinės, atkreipkite dėmesį į balkių (perdangos) kryptį. Pagal ją reikėtų projektuoti nuotekas ir kanalizaciją, kad pakaktų nuolydžių.
5. Jei pastatas yra plytinis, apgalvokite, kaip nedarkant plytų (jų nedaužant) tvarkingai pravesti laidus rozetėms ar šviestuvams. Nors šiandienos perspektyvoje atrodo, kad taip bus visuomet, tačiau po gero pusamžio mados ir poreikiai pasikeis, o tuomet gražiose mūro sienose bus likę labirintai.
6. Ant medinės perdangos tikrai galima įrengti ir šildomas grindis, ir plyteles. Tačiau atminkite, jog labai svarbu sukurti standų mazgą, nes perdangos natūraliai šiek tiek juda.
7. Medinės perdangos yra pralaidesnės garsui nei betoninės. Apgalvokite akustinius sprendimus.
8. Jei bute keisite senus langus, susidursite su problema, nes naujieji bus šiek tiek mažesni. Būkite kūrybingi, yra daug variantų, kaip sutvarkyti angokraščius, netinkuojant visos sienos, kurioje yra langai.
9. Seni kaminai. Prieš įrengdami krosnelę patikrinkite, ar kaminas išeina į lauką. Dažnu atveju kaminas pasibaigia palėpėje ir yra nenaudojamas kūrenimui.
10. Įsigijote istorinį pastatą – gavote lobį. Neslėpkite jo, atverkite pasauliui. Namo istorija yra didžiausia vertybė, todėl nebijokite parodyti nublukusių sienų sluoksnių ar išvaikščiotų grindų, tai yra gražu.
Namo istorija yra didžiausia vertybė, todėl nebijokite parodyti nublukusių sienų sluoksnių ar išvaikščiotų grindų, tai yra gražu.